Güvenlik

Casus Yazılımlardan Nasıl Korunulur ?

Eğer adından anlayabilirseniz, en baştan illegal bir durum olduğunu rahatlıkla anlayabilirsiniz. Deyim yerindeyse casusluk yapan casus programları sizin haberiniz olmadan, hiçbir bilgi vermeden bilgisayarınız üzerindeki tüm bilgilerinizi karşı tarafa aktaran yazılımlardır. Bunun beraberinde tüm bilgilerinizi izinsiz alırken, bilgisayarınıza da ciddi zararlar verebilmektedir.

Bu durum bilgisayarınızın çökmesine kadar gidebilmektedir. Casus yazılımlar internet üzerinden indirdiğiniz bir dosya içinde gizli olabileceği gibi, arkadaşınızdan aldığınız bir resim ve ya bir şarkının içinde de gizli olabilir. Anti-virüs programlarını aşabilen casus yazılımlar bilgisayarınız C:\ bölümündeki WINDOWS yapılanma dosyaları arasına yerleşip, görevlerini başlamaktadır. Bu durumlarda kalmamak için internette bilinmeyen sitelerden download yani indirme işlemi gerçekleştirmeyin. Tanımadığınız kişilerden dosya alışverişi yapmayın.

En yakınınız bile olsa aldığınız dosyayı açmadan önce bilgisayarınızda yüklü Anti-Virüs yazılımı ile taramayı unutmayın. Casus yazılımları kısaca bilgisayar üzerinde yaptığınız işlemleri, klavyenizin en ufak bir noktasına kadar karşı tarafa kopyalaya bilmektedir. Bilgisayarınızda yapabileceklerine örnek vermek istenirse ise bilgisayarınızda online olarak görüşmeleriniz, internette girdiğiniz internet siteleri ve bu internet sitelerinde ne yaptığınız, sosyal ağ şifreleriniz, eğer interaktif bankacılığına giriyorsanız bu bilgileriniz bile karşı tarafına eline geçebilir (Ancak bankalar bunlar için gerekli güvenlik önlemlerini almaktadır.), en basitinden dinlediğiniz şarkıyı dahi görebilme şansı vardır.

Bu yüzden bilgisayarınıza aldığınız dosyalara yeterince dikkat edip, anti-virüs programlarıyla taratmadıktan sonra açmamaya dikkat edin. Son olarak şunu söyleyelim eğer bilgisayarınıza sızan bir casus yazılımını tespit ettiyseniz, bundan kurtulmanın en garanti yolu sisteminizin yeniden kurmak yani bilgisayarınıza format atmaktır. Günümüzde casus yazılımları gelişmiş olup; casus yazılım terimi video, ses kaydetme alanlarında da fazla duyulmaya başlamıştır.

Yazar hakkında

Bora Aşık

Yorum Yaz

Yorum yazmak için tıklayın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir